Holandské Posázaví | Eurolines.cz - Vaše spojení Evropou

Holandské Posázaví

Trasa holandským "Posázavím" je typická svým rovinatým terénem, vodními hrázemi, historickýchmi vesničkami a překrásnou venkovskou krajinou podél říčky Vecht. Po cestě se můžete zastavit v malé rodinné sýrárně a ochutnat zde a nakoupit čerstvé produkty. Trasa začíná v Utrechtu hned po vystoupení z autobusu Eurolines. Na vlakovém nádraží (vzdáleném necelých dvě stě metrů) zakoupíte jízdenku na zastávkový vlak (stoptrein) do Amsterdamu. Pojedete do zastávky Hollandsche Rading a odtud, již na kole, budete pokračovat malebnou krajinou přes:

 

 

 

Foto: Adobe Stock

 

 

 • starý Loosdrecht s přístavy a teráskami u vody
 • Loosdrechtská jezera, u kterých se můžete vykoupat nebo obdivovat lodě
 • městečko Loenen, kterým protéká snad nejhezčí říčka středního Holandska - Vecht
 • malou rodinnou sýrárnu De Willigen v Overmeeru
 • městečko Weesp, kde je možné trasu ukončit a vlakem (ze zastávky Weesp) na tu samou jízdenku pokračovat do Amsterdamu
 • původní rybářskou vesnici Muiden s nádherným vodním zámkem Muiderslot, historickým zdymadlem a výbornou zmrzlinou
 • historické pevnostní městečko Naarden se starým větrným mlýnem, posledním místem odpočinku a zároveň muzeum J. A. Komenského
 • konec trasy - ze zastávky Naarden-Bussum budete vlakem na tu samou jízdenku pokračovat do Amsterdamu

Odkud - kam: UTRECHT (autobusové nádraží Eurolines) - AMSTERDAM, MAPA CYKLOTRASY ZDE 

Délka trasy: 36 km, délka prodloužené trasy 49 km

Náklady: 14,90 EUR jízdenka na vlak včetně kola

Koupit jízdenku do Utrechtu.

 

 

 

Romantika rybářských vesniček 

 

Foto: Adobe Stock

 

Louky, mlýny, voda a na každém kroku něco dobrého k zakousnutí. Od domácích sýrů, přes čerstvé ryby. Nakládané, uzené či smažené. Malebné vesnice, které si dodnes zachovaly atmosféru původních rybářských osad, kde lidé hovoří vlastním dialektem a kde se móda liší od zbytku Nizozemska.

Trasa začíná na hlavním nádraží v Amsterdamu a vede přes Amsterdam Noord na pobřeží IJsselmeer do vesničky Uitdam. Dále:

 • podél pobřeží na poloostrov Marken s nádherným majákem a možností koupání
 • do stejnojmenné vesničky Marken s necelými dvěma stovkami obyvatel a s dochovanou tradiční folklorní kulturou
 • z vesničky Marken lodním přívozem do Volendamu, kde si přijdou na své hlavně vaše mlsné jazýčky - lidé zde hovoří vlastním nářečím a dodnes se zde, především starší generace, obléká do krojů
 • nesmíte minout známou sýrovou farmu Alida Hoeve, kde můžete nejen ochutnat a zakoupit kravské, ovčí i kozí sýry, ale můžete si tu prohlédnout výrobu typických holandských dřeváků
 • budete pokračovat do Monnickendamu - ani zde ve starobylé rybářské vesničce, která se v minulosti proslavila výrobou válečných lodí, nezůstanou vaše fotoaparáty viset líně na krku
 • okruh končí opět v Amsterdamu

 Odkud-kam: okruh AMSTERDAM CENTRAAL STATION - Amsterdam Centraal station, MAPA CYKLOTRASY ZDE

Délka trasy: 43 km

Náklady: 6,75 EUR cena lodního přívozu včetně kola 

Koupit jízdenku do Amsterdamu.

 

 

Okolo pobřeží severního moře

 

Foto: Adobe Stock

 

Trasa okolo pobřeží Severního moře je ve znamení pláží, přímořských hospůdek a vzduchu provoněného solí. Krajina písečných dun vás zavede i na pláž, kde nepotkáte živáčka. Zatoužíte-li však po společnosti, rozptýlí vás živé nábřeží v Leidenu či pulzující centrum Haarlemu. A jelikož k Holandsku neodmyslitelně patří ostrovy, na jeden se také podíváte. Trasa začíná v Amsterdamu po vystoupení z autobusu Eurolines. Na vlakovém nádraží Amsterdam Amstel si zakoupíte jízdenku do zastávky Leiden Centraal. Na cykloparkovišti si ponechejte kolo a projděte si historické centrum města pěsky. Doporučujeme udělat si přestávku a sednout si na malé občerstvení v některé z malebných terásek nad kanálem. Z Leidenu budete pokračovat směrem na:

 • Warmond, do srdce rekreační oblasti Kagských jezer. V centru města odbočíte na ostrůvek Koudenhoorn spojený s pevninou můstkem, s malou plážičkou se sladkou vodou.
 • Další zastávkou je Noordwijk ann Zee s majákem a bulvárem královny Vilhemíny. Zde jsou naopak pláže široké s mnoha hospůdkami, malými obchůdky a mořem nadosah.
 • Poté pojedete střídavě podél pobřeží a mezi písečnými dunami do Noordwijkerhoutu. Po celou dobu je možné si kdykoliv zastavit a vykoupat se. Cestou do Zandwoortu najdete místa, kde budou pláže jenom vaše.
 • V Zandvoortu odbočte směrem na Haarlem. Tady nesmíte zapomenout navštívit tržnici a Adriaanin mlýn. Jeho historické centrum si můžete prohlédnout i na kole jízdou podél kanálů, u kterých jsou uvázané rozmanité lodě.
 • Právě v Haarlemu, který se v noci promění na pulzující město plné fanoušků barové turistiky, trasa končí. Většina hospůdek tu zavírá až ráno, avšak za zmínku stojí především Jopenkerk - kostel přestavěný na pivovar. Široká nabídka piv, která si sami vaří, vás určitě nadchne. Po intenzivně stráveném večeru se odtud dostanete vlakem zpátky do Amsterdamu.

Odkud-kam: AMSTERDAM (Stationsplein 3, Duivendrecht) - AMSTERDAM, MAPA CYKLOTRASY ZDE

Délka trasy: 43 km

Náklady: 18,30 EUR

Koupit jízdenku do Amsterdamu.