Oktoberfest - největší festival piva na světě | Eurolines.cz - Vaše spojení Evropou

Oktoberfest - největší festival piva na světě

Oktoberfest, to je největší pivní festival na světě, kam každoročně míří až 6 milionů příznivců chmelového nápoje, bavorské kuchyně a lidové zábavy. Pojďte s námi objevovat místa, kde se pivní hody každý rok odehrávají a možná vás také seznámíme s historií vzniku těchto honosných oslav, kde pivo teče proudem. Letos se na Oktoberfest můžete vydat v termínu 16. 9. - 3. 10. 2017, kdy po celou dobu bude připraven velkolepý program. 

Historie nejslavnějšího pivního festivalu

Mnichov autobusem
Oktoberfest je největším pivním festivalem na světě.
Foto: Dollarphotoclub

Král Ludvík I. a princezna Tereza ze Saska-Hildburghausenu spolu strávili neuvěřitelných 44 let. Jejich dlouhému manželství předcházela i pompézní svatba, která vešla do historie Mnichova. Od roku 1810 jsou každoročně na přelomu září a října pořádány, na počest výročí sňatku této královské dvojice, slavnosti pod názvem Oktoberfest. Lidé se schází na Tereziánské louce a hasí žízeň bavorským pivem. Dříve k festivalovému veselí patřily dostihové závody, kterých se účastnila celá královská rodina. První roky festivalu nebyly zcela tak honosné, jako je tomu dnes. Lidé se mohli svést na kolotoči nebo pobavit se na houpačce teprve od roku 1818.

O 78 let později došlo k pivní revoluci. Místní sládci, nabízející sklenici dobře vychlazeného chmelového moku, se ze svých malých stánků přesunuli do velkých pivních stanů a hal, kam ročně míří neuvěřitelných 6 milionů návštěvníků z celého světa. Oktoberfest je označován za jeden z největších festivalů na světě.

Oktoberfest - co od něj čekat a na co se připravit

Tradiční bavorské pivovary vám otevřou své dveře a nabídnou hned několik druhů německého piva. Míst v pivních stanech, kde se festival odehrává, je omezený počet, a tak si své místečko musí návštěvníci dlouho dopředu rezervovat, pokud si chtějí patřičně vychutnat festival lidové atmosféry, kde pivo teče proudem.

Oktoberfest v číslech:

- v roce 2011 bylo spotřebováno neuvěřitelných 7,5 milionů litrů piva

- v roce 1997 se snědlo více než 450 000 kuřat

- pivo na Oktoberfestu obsahuje 4,5 - 5 procent alkoholu

- první slavnosti proběhly v roce 1810

- 6 milionů návštěvníků každoročně navštíví Oktoberfest

- číšník Oliver Struempfl dokáže na Oktoberfestu najednou unést rekordních 27 sklenic piva

- 12 000 lidí je každoročně zaměstnáno na Oktoberfestu

- až 100 000 míst je připraveno k sezení

- hranice pro pití alkoholu v Německu je 16 let

Seznam míst, kde se Oktoberfest odehrává:

Mnichov autobusem
Modro-bílý strop v Hackerbräu-Festhalle je
nepřehlédnutelný. Foto: Deutsche Zentrale für
Tourismus e.V. - Kiedrowski, Rainer

Jako v pivním ráji se budete cítit, pokud se vydáte do pivního stanu Hackerbräu-Festhalle, který svou velikostí připomíná fotbalové hřiště a dokáže pojmout až 9 300 hostů. Tento stan poznáte podle slavného modro-bílého stropu a přítomnosti mladšího osazenstva.

Pověst sahající až za hranice Německa. Jen tou se může společně s Hackerbräu-Festhalle chlubit i pivní stan Hofbräu-Festzelt. Strop je zdobený tunami chmele, na které dohlíží, v Bavorsku slavný, anděl Aloisius zpívající hosana. Popíjet litry piva na tomto místě může až 10 000 návštěvníků.

Augustiner-Festhalle je pivní stan, kde je servírováno pivo pocházející z nejstaršího pivovaru v Mnichově, ve kterém je pivo uchováváno ještě v klasických dřevěných sudech s dřevěnou zátkou. Příjemná obsluha a regionální speciality dělají z Augustiner-Festhalle jeden z nejnavštěvovanějších pivních stanů v Mnichově.

Nejstarší pivní stan, kde to hýří bavorskou atmosférou ze všech stanů nejvíce, to je Schottenhamel-Festhalle, jehož historie sahá až do roku 1867. První soudek piva každoročně otevírá mnichovský starosta. Schottenhamel-Festhalle se stalo oblíbeným místem mladých nadšenců a studentů.

Tradiční atmosférou to bude přímo hýřit v pivním stanu Fischer-Vroni. Kromě vychlazeného piva si můžete dát pečené kuře, preclíky i speciální rybu připravovanou na tyči, které se neřekne jinak než Steckerlfisch.

Mnichov autobusem
Zajděte si s místními na pravé bavorské pivo.
Foto: Deutsche Zentrale für
Tourismus e.V. - Kiedrowski, Rainer

Käfer Wies'n Schänke se svým vybavením z masivního dřeva připomíná spíše starý statek než místo, kde se pořádají světově proslulé pivní slavnosti. I tak zde denně přichází až 3000 návštěvníků, kteří se mohou bavit jak ve venkovních, tak i ve vnitřní prostorech.

Ve víně je pravda, a to ví i organizátoři festivalového probíhajcího probíhající ve stanu Kufflers Weinzelt. Ti se rozhodli kromě piva, servírovat i víno. Kufflers Weinzelt je spíše vinný stan, což lze rozpoznat už podle jeho vzhledu. Svou dekorací se zřejmě nejvíce liší klasickým pivním stanům. Lidé sedí v netradičních boxech, které připomínají vinné zahrady.

Pivní korbel se točí na vrcholu pivního stanu Paulanerbräu známého také pod názvem Winzerer Fähndl. Krásně vyzdobený interiér s příjemnou atmosférou a skvělé pivo jsou zřejmě důvodem, proč právě tento stan má velký počet stálých zákazníků. Mezi ně patří i slavní hráči fotbalového klubu FC Bayern Mnichov. Zdejší atmosféra je poklidná, což uvítá zejména starší klientela.

Löwenbräu-Festhalle je nelehké minout. Jeho 37 metrovou věž můžete spatřit i z větší vzdálenosti. Při vchodu nad vámi bude sedět mohutný lev, který vás svým „křikem“ mile přivítá.

Mnichov autobusem
Oktoberfest je opravdovým gurmánským zážitkem.
Foto: Shutterstock

Nováčkem mezi pivními stany je Marstall-Festzelt se svou kapacitou 4000 míst. Stan nese název podle bývalé bavorské jízdárny z 19. století. Servírováno zde bude pivo Spaten a zakusovat se budou tradiční bavorské speciality.

Tradiční hudební vystoupení v bavorském stylu na vás čeká v pivním stanu Pschorrbräu-Festhalle. Stan je pojmenovaný na počest Rosi Pschorr, dcery významného majitele pivovaru.

Novinkou mezi mnichovskými pivními stany je Schützen-Festhalle, který v roce 2004 prošel řádnou rekonstrukcí. Schützen-Festhalle  je také místem kde se každý rok v období Oktoberfestu odehrává soutěž ve střelbě pořádaná Asociací sportovní střelby.

Trochu adrenalinu zažijete, pokud se vydáte na pivní slavnosti do Crossbowmen-Festhalle, kde se každoročně v období Oktoberfestu pořádá mistrovství v samostřelbě. Dekorace ve stylu alpského podhůří vás uchvátí natolik, že se vám nebude chtít v noci cestovat domů. A proč taky, když v Crossbowmen-Festhalle můžete nocovat. Vejde se sem až 7 500 nocležníků.

Až 90 volů je každý rok zkonzumováno ve Spatenbräu-Festhalle. První snědený vůl tradičně nese název řezníka, který se stará o jeho poklidný odchod ze světa. Poslední vůl je pak pojmenován po šéfkuchaři, který maso pro vás připravuje.

Oktoberfest 

Mnichov autobusem
K Oktoberfestu patří i tradiční bavorské slavnosti.
Foto: Deutsche Zentrale für Tourismus e.V. -
Kiedrowski, Rainer

- Festival bývá zahájen na Sonnenstraße-Schwanthalerstraße. Nad 1000 účastníků se vám zde předvede v bavorských krojích na vozech taženými koňmi a vezoucí pivo. Ve 12: 00 hod. je starostou města slavnostně otevřen první sud piva.

- Kostýmová a vojenská přehlídka se uskuteční na sedmikilometrové trase ulicemi Mnichova se potkáte s „vojenskou“ četou v historických uniformách, s pochodovou kapelou, s koňmi i krávami s bohatě zdobenými valníky a samozřejmě také s lidmi v regionálních krojích.

- Nezapomeňte se také zúčastnit hudebního Oktoberfestu pod širým nebem. Druhou festivalovou neděli se tak můžete zaposlouchat do koncertu živých kapel hrající tradiční bavorskou dechovou hudbu i modernější žánry.

- Rodinné dny jsou také nedílnou součástí Oktoberfestu. V tuto dobu si mohou děti užívat legraci na kolotočích a v zábavních centrech za sníženou cenu.

- Zakončení Oktoberfestu proběhne u sochy Bavarie budou slavnostně korunování králové střelecké soutěže, která se koná současně s pivním festivalem. Hlavní roli zde budou hrát zbraně, salutování a dechová hudba.

Jak se na Oktoberfest dostat? Řidičák můžete nechat doma!

Mnichov autobusem
Už víte, jaké pivo si v pivních stanech dáte?
Foto: Dollarphotoclub

Využijte nabídky autobusové společnosti Eurolines, která vám nabízí jízdenku do Mnichova. Nejbližší cesta na Oktoberfest je z Hackerbrücke, kam vás přímo zavezou autobusy Eurolines. Pak už stačí jít zhruba 900 metrů pěšky až na Theresienwiesse, kde můžete pivem uhasit svou žízeň. 

Náš tip: můžete jet i na otočku - ráno tam a večer zpět. Každé úterý, pátek a neděli z Prahy v 07:00 h (příjezd do Mnichova 12:30 h), zpět z Mnichova v 17:00 h (příjezd do Prahy 22:15 h). I za jediný den můžete mít spoustu skvělých zážitků a přitom ušetřit čas i peníze za ubytování, nemusíte si lámat hlavu s řízením auta, neřešíte únavu ani složité parkování v cizím městě. Co vše se ještě dá stihnout v Mnichově za 1 den? 

Další spojení do Mnichova: každou středu, pátek a neděli v 17:30 h z Prahy (příjezd do Mnichova 22:50 - 23:15 h), zpět z Mnichova v pondělí a v sobotu v 05:30 (příjezd do Prahy v 11:00 h). Podívejte se na podrobný jízdní řád.

Koupit jízdenku: Mnichov

Důležité informace:

Ušetřete si čas hledáním trasy a rovnou si vytiskněte mapu, kterou najdete ZDE. Nehrozí vám tak, že cestou na pivní festival zabloudíte.

Organizátoři Oktoberfestu se letos maximálně zaměřují na bezpečnost. Podle dostupných informací budou návštěvníci muset projít pečlivými vstupními kontrolami, nevyhne se jim pravděpodobně prohlídka zavazadel. Zvažován je i zákaz vstupu s velkým batohem nebo taškou a postupné pouštění návštěvníků na akci, aby jejich počet nepřesáhl bezpečnostní mez.

Více informací o Oktoberfestu na:

www.oktoberfest.info (angličtina)

www.muenchen.de (angličtina)