Zoo Vídeň - pandy, baroko a šarm monarchie | Eurolines.cz - Vaše spojení Evropou

Zoo Vídeň - pandy, baroko a šarm monarchie

Proč zamířit ve Vídni do zoo? Protože to není jen obyčejná zoo, ale kouzelné místo, kam se nechodí jen za unikátními zvířaty, ale také za tím, co pro mnohé návštěvníky dělá Vídeň Vídní: za kouzlem starých časů. Zoo Vídeň prostě nevynechejte!

Císařský pavilon je nepřehlédnutelnou dominantou.
Foto: Zoo Vídeň / Daniel Zupanc

Do Vídně nejspíš vyrážíte s dlouhým seznamem památek, které musíte vidět… A tedy vězte, že tato zoo na váš seznam patří též: je to totiž nejstarší zoologická zahrada na světě.

Císař František I. Štěpán Lotrinský, manžel Marie Terezie, ji založil v roce 1752 - jako “zvěřinec” schönbrunnského zámeckého parku. Ostatně, oficiálně se jmenuje Tiergarten Schönbrunn, tedy Schönbrunnská zoologická zahrada. 

Zoo Vídeň láká na pandy

A právě bohatá historie i poloha v těsné blízkosti slavného barokního zámku, letní císařské rezidence, jí dává neodolatelnou přitažlivost. Dodnes můžete v Zoo Vídeň obdivovat staré barokní stavby, z nichž stále můžete cítit atmosféru dávných let. To samozřejmě neznamená, že by zoo byla zamrzlá v čase - naopak: kromě architektury patří k největším lákadlům i pandy velké, jimiž se může pochlubit jen málokterá světová zoo. Panda jménem Fu Long byla první v Evropě, která se narodila přirozenou cestou, na což jsou týmy místních vědců a chovatelů dodnes pyšní (mimochodem: podobný rozruch tento “zvěřinec” vyvolal již v roce 1906, kdy se zde vůbec poprvé na světě narodilo sloní mládě). Pokud vás ani to do Zoo Vídeň dostatečně nenalákalo, ještě jeden výmluvný fakt: již třikrát byla vyhlášena nejlepší zoo v Evropě, tedy neváhejte!

Autoři fotografií: © Zoo Vídeň - Daniel Zupanc, Harald Eisenberger

Dodnes můžete v Zoo Vídeň obdivovat staré barokní stavby, z nichž stále můžete cítit atmosféru dávných let. To samozřejmě neznamená, že by zoo byla zamrzlá v čase - naopak: kromě architektury patří k největším lákadlům i pandy velké, jimiž se může pochlubit jen málokterá světová zoo. Panda jménem Fu Long byla první v Evropě, která se narodila přirozenou cestou, na což jsou týmy místních vědců a chovatelů dodnes pyšní (mimochodem: podobný rozruch tento “zvěřinec” vyvolal již v roce 1906, kdy se zde vůbec poprvé na světě narodilo sloní mládě).
Pokud vás ani to do Zoo Vídeň dostatečně nenalákalo, ještě jeden výmluvný fakt: již třikrát byla vyhlášena nejlepší zoo v Evropě, tedy neváhejte!

Zoo je protkána mnoha malebnými uličkami, které vytyčují trasu pro prohlídku obdivuhodných zvířat. Kromě pand, koal, slonů či sibiřských tygrů tu můžete vidět na 700 dalších druhů zvířat. Velmi oblíbený - zejména mezi dětskými návštěvníky - je i moderní pavilon s orangutany. Anebo: co si pořádně přes skleněnou stěnu prohlédnout plavajícího ledního medvěda?!
Zkrátka, raději si přibalte pořádné boty!

V zoo nezmeškejte krmení

Autoři fotografií: © Zoo Vídeň - Daniel Zupanc, Harald Eisenberger

Procházka napříč vídeňskou zoo je krásná, ale pokud si chcete dopřát zážitek, na který budete ještě dlouho vzpomínat, jděte se podívat na to, jak se zvířata perou o kus “žvance”. Krmení zvířat probíhá v různou dobu, a zřejmě tak nestihnete obdivovat nenasytnost všech zvířat, kterým vídeňská zoo poskytuje domov.
Před návštěvou pavilonů si dobře naplánujte, co chcete vidět. Kvalitně připravený program je zárukou spokojenosti. Tak rychle vezměte do rukou tužku a plánujte. K vidění je toho spoustu.

Časy krmení:

Od 10:00 do 11:00 probíhá krmení orangutanů, slonů, lachtanů i želv.

Od 11:00 do 12:00 se o jídlo utkají tučňáci, vlci a supi.

Od 13:00 do 14:00 bude hlad zahnán vydrám, pásovcům a nosálům.

Od 14:00 do 15:00 můžete obdivovat tygry, jaguáry, medvědy, pandy, orangutany i mravenečníky.

Od 15:00 do 16:00 se konečně dostanou na řadu gepardi, lachtani i koaly.
(Samozřejmě, časy se mohou změnit - tedy doporučujeme vše ověřit ještě po příchodu do zoo.)

Když vás ve vídeňské zoo začnou bolet nohy

Autoři fotografií: © Zoo Vídeň - Daniel Zupanc, Harald Eisenberger

Dlouhé procházky v parku nemusí milovat každý, a proto je tu záchrana v podobě žluto-zeleného vláčku, který projíždí všemi důležitými místy parku. Stačí ve správnou chvíli naskočit a užít si jízdu mezi divokou zvěří. Když byla zoologická zahrada poprvé otevřena v roce 1752, stavitelé mysleli na to, aby byli spokojena nejen zvířata, ale také návštěvníci, kterým je umožněn blízký kontakt se zvířaty. Lidé, kteří navštívili mnoho jiných zoologických zahrad tvrdí, že vídeňská zoo patří k těm nejčistším, největším a prostě nejlepším.

Zoo Vídeň - kde zahnat hlad

Nejen zvířata potřebují svůj příděl živin, nezapomínejte ani na sebe a své děti! Ve vídeňské zoo je hned několik míst, kde se můžete občerstvit, a to aniž byste zatížili své peněženky. Dali byste si zmrzlinu, asijskou či rakouskou kuchyni? Vaše přání vám bude splněno.

Autoři fotografií: © Zoo Vídeň - Daniel Zupanc, 
Harald Eisenberger

Císařský pavilon je srdcem Zoo Vídeň, a právě na tomto místě si můžete pochutnat na vídeňských specialitách a pozorovat, jak pandy odpočívají na stromech.

Toužili jste někdy ochutnat tyrolské dobroty? Splňte si své přání v Gasthausu v Tyrolské zahradě. Rustikální prostředí a všudypřítomná zeleň vám dodá apetit.

Umíráte hlady, zato váš neunavitelný potomek by dělal všechno možné, jen aby nemusel sedět klidně u stolu? Kavárna Atelier Nonja je pro vás skvělým kompromisem! Široká nabídka rakouského, asijského i vegetariánského jídla vám umožňuje dát si to, na co máte opravdu chuť. Zatímco vy si budete pochutnávat na zaslouženém obědě, dětičky budou pobíhat po dětském hřišti nebo pozorovat orangutany, jejichž domov s kavárnou sousedí.

Sladkou tečkou nakonec je kavárna Hietzing a její velká nabídka dortů, káv a zákusků, ve které “dobijete baterky” a můžete pokračovat v prohlídce.

Během letní sezóny se otevírají zahrádky, kde se můžete také občerstvit, a to hot dogem, zmrzlinou nebo jen tak zahnat žízeň pivem.

Jak to jezdí do Vídně?